Bezpłatne wsparcie dla rodzin rozłączonych z powodu emigracji - Nasz Swiat
01
Pn, marzec

Nasze sprawy

 „…Staram się go za dużo do Skype’a nie brać, bo płacze (…) On myśli, że tata przyjdzie zaraz i chodzi, pokazuje mu zabawki, że ma od niego wziąć, bo myśli, że tata zaraz wyjdzie z tego ekranu. (…)”– mama 2-latka, jej mąż pracuje zagranicą.
„…bardzo dużo ucieka rodzicom z życia tego dziecka. Jakiś wzlotów, upadków. Szczęśliwych chwil, ale też… niemoc… (…) Jak dziecko dzwoni całe zapłakane i mówi, że coś mu się wydarzyło i nie może po prostu go przytulić, złapać za rękę. To jest na pewno okropne…” -nauczycielka świetlicy
Fragmenty raportu „Rodzinne drogi. Sytuacja dzieci z rodzin transnarodowych – przypadek Polski” (1)

Co dziesiąty polski nastolatek doświadcza rozłąki z rodzicem, który zdecydował się na emigrację z przyczyn ekonomicznych. Niekiedy pracę zagranicą podejmują oboje rodzice,dziecko pozostaje pod opieką dziadków, starszego rodzeństwa, znajomych. Fundacja Polskie Forum Migracyjne rozpoczynaprojekt wsparciarodzin rozdzielonych przez migrację.

12 marca 2015 r. Fundacja Polskie Forum Migracyjne uruchomiło dwie strony internetowe:
www.wyjechali.pl – dla dzieci, których rodzic/e pracują zagranicą,
www.rodzicebezgranic.pl – dla rodziców, których dzieci zostały w Polsce.

Poprzez strony www można konsultować się ze specjalistkami, psycholożkami międzykulturowymi, które wspierają zarówno dzieci, jak i rodziców w podtrzymaniu relacji z bliskimi. Porad można zasięgać poprzez maila, jak również czatować lub rozmawiać przez Skype’a. Dyżury specjalistek odbywają się:
• w każdy wtorek od 9.00 do 14.00
• w każdy piątek od 14.00 do 18.00.

Ponadto na stronach internetowych można znaleźć porady, jak podtrzymać bliskość z dzieckiem będąc daleko od niego, jakie rytuały wprowadzać do relacji rodzic-dziecko, aby zadbać o rodzicielską relację, po czym poznać, że tracimy kontakt z dzieckiem. Można znaleźć także informacje o kwestiach prawnych – jak formalnie uregulować opiekę nad dzieckiem, jak rozmawiać o emigracji z wychowawcą i nauczycielami, jak przygotować dziecko na wyjazd rodziców.
Jednocześnie na stronie http://rodzicebezgranic.pl/raport/ Fundacja Polskie Forum Migracyjne opublikowała raport podsumowujący badania terenowe prowadzone w 2014 r. wśród rodzin rozdzielonych przez migrację z powodów ekonomicznych.
Projekt realizuje Fundacja Polskie Forum Migracyjnew ramach projektu „Family on the move: transnational families rights in Europe: POLAND”, dzięki środkom Fundacji L’Albero della Vita Onlus.

(1) G. Walczak, „Rodzinne drogi. Sytuacja dzieci z rodzin transnarodowych – przypadek Polski”, 2015. Raport jest podsumowaniem badań terenowych prowadzonych w 2014 r. w 3 miastach w województwach lubelskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Pełny tekst raportu na stronie http://rodzicebezgranic.pl/raport/