Rafał Ruszel: Polski Chef kuchni, który podbił podniebienia Sycylijczyków - Nasz Swiat
23
Cz, marzec

Włochy

Rafał Ruszel przyjechał na Sycylię jako 19-latek. Od tego czasu minęło 22 lata. Obecnie jest właścicielem pizzerii Frasses Doc w Piazza Armerina, a już niedługo otworzy sycylijską restaurację w Toruniu.

 

Rafał Ruszel przyjechał na Sycylię jako 19-latek. Od tego czasu minęło 22 lata. 

- Mój znajomy załatwił mi pracę w hotelu, czyli to o czym marzyłem – mówi w rozmowie z redakcją i dodaje – Początki nie były łatwe, ponieważ brak znajomości włoskiego uniemożliwiał mi komunikację z kolegami z pracy. 

Przez ponad 3 lata Rafał pracował w Park Hotel Paradiso w Piazza Armerina, gdzie na początku był pomocnikiem kucharza, po czym przeniósł się do Caltagirone i zaczął pracować w restauracji De Braschi, następnie jako Chef de partite w Agriturismo Savoca w Mirabella Imbaccari. 

– Byłem tam odpowiedzialny za pierwsze dania, kolejnym etapem była pizza wypiekana w piecu opalanym drewnem, co było dla mnie dziwne, a zarazem niesamowite – przyznaje i dodaje – I w ten sposób z kucharza zmieniłem się w Pizzermena, czyli po włosku pizzaiolo

W 2002 roku Rafał otworzył własną pizzerię Frasses Doc w miejscowości Aidone, w której oprócz pizzy serwował dania kuchni polskiej. Lokal otwarty był do 2007 roku. W 2008 r. otworzył pizzerię o tej samej nazwie w Piazza Armerina, w której pracuje do dziś gotując z synem. Praca w gastronomii Rafałowi sprawia wiele satysfakcji, a najbardziej jak zdradził „komplementy ze strony moich klientów oraz to, że moi prawie wszyscy pracownicy odchodząc z pracy u mnie zabierają ze sobą ogromny bagaż wiedzy o świecie kulinarnym i próbują własnych sił w swoich lokalach”.

Ruszel oprócz prowadzenia restauracji, jest także szkoleniowcem. O tym, jakim jest nauczycielem świadczy fakt, że niedawno jego brat, z pomocą polskiega Chefa otworzył pizzerię Etna w Tarnowie, a już niedługo zamierza otworzyć w samym centrum historycznym Torunia restaurację sycylijską. 

- Prace już ruszyły, mam nadzieję że będziemy gotowi od przyszłego sezonu. Możemy śmiało powiedzieć, że 41-letni Rafał Ruszel jest przykładem człowieka, który kocha to, co robi, a gotuje z pasją. 

Wszystkich Polaków, którzy będą na Sycylii zapraszamy do pizzerii Frasses Doc, która znajduje się w miejscowości Piazza Armerina nieopodal Enny.

Anna Malczewska

Foto: archiwum prywatne R. Ruszel

 _____________________________

Gotuj jak Rafał Ruszel:

Udziec z indyka faszerowany dzikim koprem włoskim