Pozostać w pamięci, czyli Zaduszki 2016 w Bolonii - Nasz Swiat
07
Wt, grudzień

Włochy

Relacja z uroczystości religijno-patriotycznej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii.

 

W 1946 roku przy via Emilia  powstał polski cmentarz wojenny. Tam pochowano żołnierzy 2 Korpusu, którzy polegli w walkach na Linii Gotów, w Apeninie Emiliańskim.

Na terenie wydzierżawionym od pani Ines Azzolini żołnierze 10 Batalionu Saperόw 2 Korpusu Polskiego, na życzenie swego dowódcy gen.Andersa,przy pomocy włoskich specjalistόw i kamieniarzy, w ciągu pięciu miesięcy, wybudowali cmentarz,dla swoich poległych kolegόw.

Uroczyste poświęcenie tej nekropolii miało miejsce 12.10.1946.

I tak już od 70 lat w dniu 2 listopada odprawiana jest Msza św. za tych, którzy na nim spoczywają.

I tak było i w tym roku. Mszę odprawił duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej w Bolonii ks.Tomasz Klimczak. Przybyli przedstawiciele władz Bolonii, San Lazzaro di  Savena oraz reprezentanci  innych wlodz  miejskich .Polska strone reprezentowali  konsulowie z Mediolanu.  Nie zabrakło przedstawicieli środowisk polonijnych z Ceseny, Forlì, Imoli i Savignano sul Panaro.

Uroczystości religijne rozpoczęła pieśń „Boże coś Polskę”. Zamiast tradycyjnego kazania  ks.To masz wraz z wiernymi odmόwił litanię do Wszystkich świętych. A wśrόd nich został przywołany św. Jan Paweł II, który dwukrotnie w 1970 i 1982 odprawił Mszę na bolońskim cmentarzu.Wśrόd wiernych obecnych w 2016 byli Ci , ktόrzy wόwczas tam byli wraz z nim i modlili się za zmarłych z 2 Korpusu. Nie zabrakło potomków kombatantów, którzy pozostali we Włoszech i założyli rodziny. Po uroczystościach religijnych i odśpiewaniu Hymnu Narodowego, nastąpiło złożenie okolicznościowych wieńców i wiązanek. 

Zapalono świece  u stopni ołtarza polowego. Potem zebrani udali się na cmentarz gdzie spoczęli żołnierze pochodzący z krajów należących do Commonwealth. Oni też ramię w ramię z Polakami walczyli na Linii Gotόw i też spoczęli na Włoskiej Ziemi.

Bolońskie nekropolie przypominają potomnym, że  tamci  żołnierze walczyli za „wolność naszą i waszą” a teraz leżą ramię przy ramieniu – tak jak  szli i jak padli w boju.

 

Anna Pankowska

Stowarzyszenie „VIA  dell’AMBRA”

kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

fb Associazione Via dell’Ambra

tel +39 347 256 7697