Czy Osama bin Laden naprawdę nie żyje? - Nasz Swiat
24
N, wrzesień

Świat

Osama bin Laden zginął w amerykańskim ataku w ostatnią niedzielę. Jego śmierć potwierdził w specjalnym przemówieniu prezydent USA Barack Obama. Jednak pokazane przez pakistańskie telewizje zdjęcie, przedstawiające rzekomo Osamę bin Ladena i ukazujące jego zniekształconą twarz po śmierci, zostało sfabrykowane - podała francuska agencja AFP.

Osama bin Laden / © YoutubeWedług USA, lider Al-Kaidy zginął od strzału w głowę, a wraz z nim zginęły trzy osoby, w tym syn bin Ladena

Jak poinformował Barack Obama, przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden został zabity w swej siedzibie w miejscowości Abbotabad na północ od Islamabadu. W operacji tej nie zginął żaden Amerykanin i dbano o to, by uniknąć ofiar wśród cywilów - dodał prezydent USA. W amerykańskim ataku zginął również syn bin Ladena oraz dwie inne osoby, których tożsamości nie podano.

Kim był Osama bin Laden?

Przywódca Al-Kaidy, Osama bin Laden był jednym z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. Amerykanie oskarżali go między innymi o przygotowanie zamachów na World Trade Center z 11 września 2001 roku. Od tamtego czasu ukrywał się w okolicach pakistańsko - afgańskiej granicy - podaje Al-Jazeera.

Jak podali wyżsi przedstawiciele amerykańskiej administracji państwowej, do bin Ladena dotarto po ponad czterech latach śledzenia jednego z jego zaufanych kurierów oraz jego brata - przy czym trop ten uzyskano dzięki zeznaniom osób, zatrzymanych po 11 września 2001 roku.

Siedzibę bin Ladena zidentyfikowano w sierpniu 2010 roku, szybko zdając sobie sprawę, że trzykondygnacyjny budynek wartości miliona dolarów jest czymś więcej niż domostwem dwóch osób o nieustalonych źródłach utrzymania - relacjonuje Reuters.

Według amerykańskich władz, zbudowana w 2005 roku rezydencja bin Ladena jest około ośmiu razy większa niż pozostałe domy w jej okolicy. Otacza ją mur wysokości od czterech do sześciu metrów, zwieńczony drutem kolczastym, a dostęp do środka wiedzie przez dwie bramki bezpieczeństwa.

Wraz z informacjami o śmierci lidera Al-Kaidy pojawiły się także głosy, że Al-Kaida może głosić, że jej przywódca jednak nie zginął.

Pokazane zdjęcia martwego bin Ladena są fałszywe

Do tej pory nie opublikowano żadnego oficjalnego zdjęcia martwego lidera Al-Kaidy. Pokazane przez pakistańską telewizję zdjęcie martwego Osamy Bin Ladena to fałszywka – pisze PAP cytując agencję AFP. Broda, usta i nos są wzięte z bardzo znanego zdjęcia lidera Al-Kaidy, podczas gdy górna część twarzy, ze śladami krwi, wyraźnie należy do innego mężczyzny. Agencja AFP sprawdziła też autentyczność zdjęcia za pomocą oprogramowania, co dowiodło, że je sfabrykowano. Mężczyźnie na zdjęciu dodano pochodzące ze starej fotografii bin Ladena brodę i dolną część twarzy. - Wyraźnie widać, że to montaż - oświadczył Mladen Antonov, szef działu foto francuskiej agencji.

Osama pochowany w morzu

Zwłoki Osamy bin Ladena, zabitego w Pakistanie przez siły USA, zostały już pochowane w morzu zgodnie z islamską tradycją, która każe przeprowadzić pogrzeb w ciągu 24 godzin od śmierci.

(info-internet, am)