Rozwody w Polsce - Nasz Swiat
24
N, wrzesień

Polska

Z biuletynu informacyjnego „Demografia i gerontologia społeczne” za 2013 rok wynika, że w roku 2010 rozpadło się (w przeliczeniu na 1 tys. nowo zawartych) od 16-tu do 45% małżeństw.  Wskaźnik ten jest różny dla poszczególnych regionów, przy czym więcej małżeństw rozpada się w miastach niż na wsiach.

Woj. dolnośląskie, warmińsko-mazurskie i zachodnio-pomorskie liderują w tej statystyce. W tych regionach rozpada się 33- 35,5% małżeństw. Niższy wskaźnik obejmuje obszary wiejskie , a wyższy miejskie.

W woj. kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim i śląskim rozwodów dokonuje 28-33% związków. W woj. mazowieckim, opolskim, podlaskim, pomorskim i wielkopolskim wskaźnik rozwodów wynosi 23-28%, a w woj. małopolskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim 16-23%. W największych miastach Polski: Warszawie i Łodzi wskaźnik rozwodów wynosi 45%.

Znacząca liczba rozwodów sprawiła, że w Polsce zaczyna rozwijać się rynek usług związanych z rozwodami. Za 615 zł możemy zamówić napisanie pozwu rozwodowego i otrzymać informacje o kolejnych krokach jakie należy wykonać. Cena dotyczy małżeństwa z dziećmi i orzekania o winie. W przypadku małżeństwa bez dzieci i rozwodu za obopólną zgodą opłata wynosi 491 zł brutto. Podane ceny obejmują jedynie usługi podstawowe, jeżeli potrzebujemy dalszych porad musimy ponieść dodatkowe wydatki. Ta sfera usług w Polsce jest na etapie raczkowania, ale systematycznie rośnie. Dla przykładu w USA, 2 mln rozwodów rocznie przynosi firmom doradczym zajmującym się tym obszarem usług przychód w wysokości 2 mld dolarów.

(wda)