Polskie marki odzieżowe i obuwnicze podbijają świat - Nasz Swiat
24
N, wrzesień

Polska

Odzież firmy Tatuum można już kupić w dwóch salonach tej firmy w Szanghaju. Jeszcze w tym roku zamierzają w Szanghaju otworzyć swoje sklepy Reserved, Cropp i House. W Kuwejcie, Abu Zabi i Bahrajnie funkcjonują sklepy marki Inglot. W Libanie działają sklepy marki Big Star.

W Polsce jest 190 sklepów marki Reserved, a zagranicą między innymi w Rosji, Czechach, Estonii oraz na Węgrzech, Słowacji i Ukrainie jest ich 157.
Cropp ma 190 sklepów w Polsce i 96 w krajach europejskich. House sprzedaje swoje wyroby w 180 sklepach w Polsce i 110 w krajach europejskich. Tatuum ma 60 sklepów w Polsce i 60 zagranicą, między innymi w Chinach, Rosji i Niemczech. Atlantic ma w Polsce tylko 75 sklepów, a 205 w Czechach, Rosji oraz na Ukrainie i Słowacji.

Oferująca odzież  dziecięcą marka Coccordillo swoje wyroby w 150 sklepach w Polsce i 50 zagranicą, między innymi w Rosji Niemczech Australii, Arabii Saudyjskiej i Mongoli.

Choć dynamicznie rozwija się sprzedaż polskiej odzieży i obuwia na rynkach zagranicznych to branże te jeszcze nie szybko dościgną nasze hity eksportowe. Topowym naszym towarem eksportowym jest wódka, której w ubiegłym roku sprzedaliśmy za 121mln euro. Według Eurostatu  wyeksportowaliśmy 2,5 mln ton mebli. W tej kategorii wyprzedzają nas tyko Chiny. Rośnie światowa popularność polskich słodyczy. W roku 2010 wyeksportowaliśmy ich za 818 mln euro to jest o 20% więcej niż rok wcześniej.

Danuta Wojtaszczyk