Tutor jest bezlitosny - Nasz Swiat
30
Śr, wrzesień

Poradniki

Tutor jest pierwszym instrumentem we Włoszech, który automatycznie „łapie” i karze kierowców za przekroczenie prędkości na autostradach.

W chwili obecnej na włoskich autostradach kontrolowane jest dzięki tutorom 2400 km dróg. Automatyczny system mierzy średnią prędkość pojazdów. System opracowany przez Autostrade per l'Italia i zarządzany przez policję drogową, pozwala na ograniczenie ilości wypadków śmiertelnych, co najbardziej przeraża prowadzących pojazdy. Większość z kierowców doświadczyła także na własnej skórze bezbłędności nowego systemu. Chodzi o seryjne mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości na kilku odcinkach tej samej autostrady.

W jaki sposób funkcjonuje system TUTOR?
Mechanizm tzw. seryjnych mandatów jest bardzo prosty: na jednym odcinku autostrady, istnieją różnego rodzaju  par sensorów (podłączone do czujników zatopionych w asfalcie); przejazd pojazdu zostaje  odnotowywany przez ww. sensory i jeżeli jego średnia prędkość przekracza dozwolony limit, kierowcy przyznawany jest mandat na każdym odcinku, gdzie istnieją czujniki, tak długo, dopóki pary sensorów nie są ciągłe.

Przykład:
Poruszając się z prędkością większą niż 130 km/h na odcinku autostrady o długości 200 km, pomiędzy 10 i 20 km znajdują się  pierwsze sensory z automatycznym mandatem; za 22 i 33 km czekają na kierowców kolejne sensory, a kolejne pomiędzy 40 i 55 km. W ten sposób kierowcy mogą otrzymać aż 7 mandatów, przejeżdżając 200 km.

Wyliczenia:
Jeżeli przekroczenie prędkości wynosi np. 60 km/h, na kierowcę czeka 7 mandatów po 779 euro, czyli 5.453 euro, nie licząc przyznania mu punktów karnych.

na podst. www.omniauto.it
opr. Anna Malczewska

Artykuł nie jest poradą prawną i został  napisany w celach wyłącznie informacyjnych