Oto jaki minimalny dochód trzeba wykazać w 2017 r., aby móc mieszkać we Włoszech - Nasz Swiat
23
Cz, marzec

Poradniki

Oto ile minimum trzeba zarobić w 2017 roku, aby móc mieszkać legalnie we Włoszech. 

 

Rzym – 24 stycznia 2017 r. – Co roku INPS (włoski zakład ubezpieczeń społecznych) podaję minimalny dochód, jaki jest wymagany od cudzoziemców, którzy chcą pozostać we Włoszech przez okres przekraczający 3 miesiące. W tym roku, tak samo jak w roku ubiegłym kwota ta wynosi 5.824,91 euro.

Oznacza to, że każdy cudzoziemiec, który przebywa we Włoszech od ponad trzech miesięcy musi zarobić minimalnie 448,07 euro na miesiąc, aby móc zalegalizować swój pobyt. 

Podana kwota 5.824,91 euro stanowi tzw. minimum socjalne we Włoszech, tj. zasiłku socjalnego.

Przypomnijmy, że obywatel UE przez pierwsze 90 dni pobytu nie musi załatwiać żadnych szczególnych formalności. Wystarczy, że posiada przy sobie ważny polski dowód osobisty lub paszport. W tym czasie może także podejmować pracę.

Inaczej sprawy się mają w przypadku obywatela UE, który zamierza pozostać we Włoszech przez ponad 3 miesiące. Jednym z najważniejszych wymogów jest właśnie wykazanie, że posiada się to określone przez INPS minimum socjalne, które wynosi 13x448,07 euro (13 miesięcznych wynagrodzeń,  gdyż we Włoszech na roczny dochód składa się także tzw. trzynastka).

Ważne:

Obywatel UE, który chce pozostać na dłużej we Włoszech może ponadto ściągnąć do siebie niepracującego członka rodziny, np. małżonka. Aby zalegalizować pobyt we Włoszech np. niepracującej żony lub męża wnioskodawca musi wykazać, że posiada roczne dochody w wysokości minimum  8737,36 euro (kwota ta jest tzw. minimum socjalnym dla dwóch mieszkających wspólnie dwóch osób). 

 

Warto wiedzieć:

Zasiłek socjalny przysługuje osobom starszym i obywatelom Unii Europejskiej, których dochody nie pozwalają na utrzymanie się i którzy mają 65 lat i 7 miesięcy i żyją w Italii legalnie od minimum 10 lat.

_________________________________________

Zobacz także:

Pobyt we Włoszech powyżej 3 miesięcy – formalności do załatwienia