Ile bagażu mogę zabrać do samolotu? - Nasz Swiat
24
N, wrzesień

Poradniki

Zbliżają się święta i jak każdego roku większość Polaków pracujących we Włoszech wybierze się na Boże Narodzenie do Polski.

Przepisy regulujące ilość oraz ciężar bagażu wciąż się zmieniają, dlatego też warto przed wejściem do samolotu zorientować się czy nie przekroczyliśmy limitu wagowego/ilościowego naszej walizki. Warto pamiętać, że za nadbagaż możemy zostać poproszeni o dodatkowe, często dość wysokie opłaty.

Bagaż rejestrowany, przewożony w luku samolotu

LOT: na rejsach z/do Europy możemy zabrać, w klasie biznes maksymalnie 30 kg, a w klasie ekonomicznej 20 kg.

Alitalia: limit wagowy wynosi 32 kg.

WizzAir:  Każdy pasażer może przewieźć bezpłatnie do 3 sztuk bagażu rejestrowanego, przy czym waga pojedynczej sztuki nie może przekraczać 32 kg. Opłata za 1 bagaż o wadze do 32 kg wynosi wynosi 68 zł/15euro (przy płatności podczas rezerwacji oraz po jej dokonaniu poprzez call center lub online).
Jeśli płatność jest uiszczana na lotnisku, opłata za bagaż wynosi 136 zł/30 euro. Natomiast jeśli będziemy chcieli zapłacić za bagaż przy wyjściu do samolotu koszt podniesie się do 272 zł/60 euro.

Ryanair: W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów linie lotnicze Ryanair nie przyjmują do przewozu sztuk bagażu o wadze powyżej 32 kg lub o wymiarach przekraczających łącznie 81 cm wysokości, 119 cm szerokości i 119 cm głębokości.

Lufthansa: Business Class: 30 kg, Economy Class: 20 kg

Bagaż podręczny:
LOT: klasa biznes do 2 sztuk i wadze do 9 kg, w klasie ekonomicznej 1 sztuka i do 6 kg. Dodatkowo, w ramach ceny biletu, jako bagaż podręczny mogą być przewożone przez pasażera: mała torebka damska, płaszcz, peleryna lub koc, parasol lub laska, aparat fotograficzny, lornetka lub kamera; para kul lub w pełni składany wózek inwalidzki (jeśli są niezbędne w czasie podróży)*; pokarm i składany wózek dla niemowlęcia (jeśli są niezbędne w czasie podróży).

Alitalia: 1 sztuka o wadze do 8 kg o wymiarach 55 x 35 x 25.

Wizzair: Pasażerowie mogą wnosić na pokład tylko jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm i wadze nieprzekraczającej 10 kg. Dodatkowo pasażerowie mogą wnosić płaszcz lub koc; telefon komórkowy; materiały do czytania podczas lotu.
Dla dzieci w wieku poniżej 2 lat: żywność, składany wózek dziecięcy albo małe łóżeczko.
W przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo: para kul.

Ryanair: Dozwolona jest tylko jedna sztuka bagażu podręcznego na osobę (z wyjątkiem niemowląt) o wadze nie większej niż 10 kg i wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm (torebki, teczki, komputery przenośne, zakupione produkty, aparaty itp. mogą być przewożone tylko w dozwolonej 1 sztuce bagażu podręcznego).

Lufthansa: 1 sztuka bagażu o wymiarach 55x40x20 cm i wadze do 8 kg.

Ile zapłacimy za nadbagaż?
LOT:  Bagaż, który przekracza dopuszczone limity, podlega dodatkowej opłacie. Jej wysokość uzależniona jest od trasy podróży i przekroczonych parametrów. Nadbagaż należy zgłosić na minimum 48 godzin przed wylotem i uzyskać potwierdzenie zgody. Opłata za nadbagaż pobierana jest podczas odprawy biletowo-bagażowej zgodnie z obowiązującą taryfą. Należy pamiętać, że przewoźnik może odmówić przyjęcia nadbagażu. Opłata za nadbagaż:
- wyloty z Polski: 10 zł za 1 kg + opłata serwis (wysokość opłaty serwis różni się w zależności od rynku)
- wyloty z Europy: 10 euro za 1 kg + opłata serwis  (wysokość opłaty serwis różni się w zależności od rynku)

Alitalia: z/do Europy 20 euro za 1 kg nadbagażu

Ryanair: 20 euro za 1 kg

Lufthansa: 10 euro za 1 kg nadbagażu.

opr. Anna Malczewska

Artykuł nie jest poradą prawną i został  napisany w celach wyłącznie informacyjnych