Poradniki - Nasz Swiat
02
So, lipiec

Szanowna Redakcjo,
Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Nigdy dotąd nie byłam we Włoszech u ginekologa. Posiadam tessera sanitaria.  Czy w ciągu ciąży badania i wizyty są nieodpłatne? Czy obowiązuje rejonizacja, jeśli chodzi o szpital do porodu i ginekologa? Mieszkam w Rzymie, zona Appio San Giovanni.
Grażyna


Szanowna Pani,

Wizyty ginekologiczne we włoskich placówkach publicznej służby zdrowia są bezpłatne.  Nie obowiązuje rejonizacja dzielnicowa, zatem może Pani wybrać ginekologa, który przyjmuje w najdogodniejszym dla Pani punkcie miasta. To samo dotyczy szpitala – będzie Pani mogła urodzić w tym, który najbardziej Pani odpowiada.

W okolicach Appio San Giovanni najlepszą opinią cieszą się oddziały położnicze w szpitalach: Fatebenefratelli na Wyspie Tyberyjskiej (Isola Tiberina) i San Giovanni.  Istnieje możliwość odbywania wizyt ginekologicznych i robienia wszystkich badań w okresie ciąży bezpośrednio w szpitalu, w którym zamierza się rodzić. Szczegółowe informacje o tym, jak umówić się na wizytę u ginekologa oraz adresy lekarzy otrzyma Pani w rejonowej przychodni ASL.

Obowiązkowe badania w okresie  są częściowo odpłatne: należy uiścić opłatę regionalną tzw. ticket. Badania te są darmowe dla kobiet, których ciąża jest zagrożona oraz jeśli przysługuje im zwolnienie z opłaty regionalnej  (Esenzione dal ticket). Szczegóły na temat Esenzione dal ticket znajdzie Pani tutaj.

Już na samym początku ciąży warto wybrać się do poradni rodzinnej (consultorio familiare), gdzie  będzie Pani mogła zapisać się na w kurs przygotowujący do porodu (corso preparto) oraz gdzie uzyska Pani szereg przydatnych informacji i rad dotyczących zarówno zdrowia jak i natury prawnej. W przypadku poradni rodzinnych obowiązuje  rejonizacja dzielnicowa – adresy placówek w poszczególnych  dzielnicach znajdują się na stronie internetowej Regione Lazio.

Redakcja