Opiekunki i pomoce domowe: Czy twój pracodawca wystawia ci roczne zaświadczenie o zarobkach? - Nasz Swiat
08
Śr, grudzień

Colf i badanti

Czym jest 'la dichiarazione sostitutiva del CU'.

 

Osoby zatrudnione w charakterze opiekunek i pomocy domowych nie otrzymują normalnego zaświadczenia o rocznych zarobkach CU, które wydawane jest wszystkim pracownikom zależnym (lavoratori dipendenti). Ich pracodawcy jednak zobowiązani są do wystawienia zastępczego zaświadczenia o zarobkach, czyli tzw. la dichiarazione sostitutiva del CU.

Stowarzyszenie Assindatcolf przypomina, że pracodawcy zatrudniający colf, badanti czy baby sitter nie muszą wystawić ww. zaświadczenia do 29 lutego (jak w przypadku CU), ale co najmniej 30 dni przed upływem terminu składania deklaracji podatkowych, która w 2016 roku upływa 7 lipca.

Należy pamiętać, że w zastępczym zaświadczeniu o zarobkach oprócz wynagrodzeń powinny zostać uwzględnione również wszelkie wypłacone zaliczki z tytułu odprawy, zwanej we Włoszech TFR.

Zaświadczenie zastępcze musi zostać podpisane i przekazane pracownikowi, by ten mógł rozliczyć się z fiskusem.

Warto pamiętać, że we Włoszech każdy pracownik, którego dochody roczne przekraczają kwotę wolną od podatku (mniej więcej 8000 euro) musi rozliczyć się z fiskusem. W przypadku niedopełnienia ww. obowiązku, podatnikowi może zostać zaaplikowana kara administracyjna, której wysokość zależy od dni opóźnienia.

www.colfebadantionline.it
tłum: AM