Trwała ondulacja: która jest najlepsza? - Nasz Swiat
24
N, wrzesień

Zdrowie i uroda

Piotr Wywiał / foto: Małgorzata Stanisława SzymkoTrwała ondulacja kompresowa
W okresie międzywojennym do wykonywania trwałej ondulacji używano tzw. “piecyków”, które były swego rodzaju wałkami nagrzewanymi do określonej temperatury w aparatach nagrzewających (metalowa szafa, w której umieszczano metalowe rurki z grzałką wewnątrz). Przed nawinięciem, włosy nasączano płynem ondulacyjnym i zabezpieczano przy nasadzie podkładami z fibry. Tak przygotowane pasmo nawijano na rozgrzane, drewniane wałki (nie powodowały one przegrzania włosów) nakładano saszetki i przytrzymywano metalowymi spinaczami. Zabieg był wykonywany w temperaturze około 100 C°.

Trwała ondulacja na zimno
W 1942 roku, kiedy na murach domów Warszawy pojawił się znak Polski Walczącej, a w Zgierzu Niemcy dokonali publicznej egzekucji 100 Polaków, grupa amerykańskich chemików opatentowała pierwszą technikę trwałej ondulacji na zimno. Dzięki tej metodzie można było zmienić kształt włosów bez konieczności poddawania ich wysokiej temperaturze.

Keratynę zmiękczano, stosując płyny redukujące, które zawierały substancje zasadowe i kwas tioglikolowy. Woda utleniona utrwalała nowy kształt włosów. Niestety na skutek silnie działających preparatów ondulacyjnych o PH 9,2-9,6, dochodziło do uszkodzeń włosów i podrażnienia skóry głowy. Ta metoda jednak pozwoliła na otrzymanie mocno skręconych włosów, a zabieg zdobył popularność na całym świecie. Obecnie ten rodzaj trwałej, wykonywany jest przy użyciu udoskonalonych preparatów ondulacyjnych.

Trwała ondulacja na ciepło
W 1950 (rok przed powstaniem Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu i dwa lata przed rozpoczęciem budowy Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) w Warszawie, została wynaleziona trwała ondulacja na ciepło, będąca połączeniem zalet trwalej ondulacji na zimno i na gorąco. Wykonuje się ją w temperaturze 60-80 C°, a zabieg nadaje się do wszystkich rodzajów włosów i jest wykonywany podobnie jak przy trwałej na zimno. Różnica pomiędzy dwoma metodami polega na mocniejszym nawijaniu pasm włosów na wałki.
Zestaw do ondulacji na ciepło to płyn ondulujący, zawierający pochodne soli amonowych kwasu tioglikolowego, utrwalacz i neutralizator. Pierwotnie źródłem ciepła podczas zabiegu był aparat do trwałej kompresowej. Obecnie wykorzystuje się promiennik podczerwieni lub aparaty do nawilżania włosów.

Kwaśna trwała ondulacjaz lewej: Mattia Monti, z prawej: Piotr Wywiał / foto: Małgorzata Stanisława Szymko
W 1955 roku (17 grudnia, kiedy powstał Totalizator Sportowy, a 27 sierpnia wydano po raz pierwszy Księgę Rekordów Guinnessa), w urzędzie patentowym została zgłoszona metoda “kwaśnej trwałej estrowej”. Zasada jej działania umożliwiała przekształcenie struktury włosów przy PH 5-7. Jednak proces ten trwał aż 9 godzin. Dopiero w wyniku dalszych badań udało się opracować recepturę preparatów trwale ondulacyjnych, umożliwiających przekształcanie łańcuchów keratynowych przy PH 4-6,5 w znacznie krótszym czasie. Niewatpliwą zaletą tego rodzaju ondulacji jest wyeliminowanie połączenia włosów, ich powrót do pierwotnego kształtu po upływie od 3 do 6 miesięcy oraz obniżenie higroskopijności (podatności niektórych substancji na wchłanianie wilgoci lub nawet wiązanie się z wodą. Woda ta może pochodzić z pary wodnej znajdującej się w powietrzu, z wilgoci znajdującej się w gruncie, z rosy osadzającej się na powierzchni substancji itp. Pochłanianie występuje wtedy, gdy woda przenika z miejsca kontaktu z materiałem higroskopijnym do jego wnętrza). Zabieg można wykonywać na włosach nadmiernie elastycznych, farbowanych i rozjaśnianych.

Trwała ondulacja kolorowa
Innowacją w omawianym rodzaju ondulacji jest to, że utrwalaczem jest preparat koloryzujący włosy. Ten rodzaj trwałej jednocześnie  zmienia  strukturę włosów  przez  działanie  preparatu ondulującego,  jak i nadaje  barwę włosom  przez  zastosowanie  kwaśnego  produktu koloryzującego działającego jako utrwalacz.   Zabieg wykonuje się na włosach naturalnych i zdrowych.

W kolejnym artykule opowiem o trwałym prostowaniu włosów, zabiegu, któremu poddają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Dla Naszego Świata, prosto z Wiecznego Miasta, wasz fryzjer-stylista Piotr Wywiał

TRINITY  hair cut & colour by Peter W
Via dei Delfini 18, tel 06 69940639
Trinity Peter W