Spirala antykoncepcyjna - za i przeciw - Nasz Swiat
02
So, lipiec

Zdrowie i uroda

Spirala antykoncepcyjna - za i przeciw.

 

7 tygodni temu założono mi spiralę antykoncepcyjną  Mirena. 2 tygodnie po założeniu spirali dostałam obfitego krwotoku z dróg rodnych. Ginekolog, który zakładał mi spiralę przeprowadził badanie kontrolne, zapisał leki przeciw krwotokowi, powiedział, że objaw ten nie należy do powszechnych, ale zapewnił, że wszystko jest w porządku i dodał,  iż spirale na początku dają trochę dolegliwości. Przypomniał o konieczności codziennego sprawdzania sznureczków spirali, czy są w poprawnej pozycji. Po tym krwotoku przez 4 tygodnie krwawiłam codziennie. Było to lekkie krwawienie, podobne do tego występującego w ostatnich dniach miesiączki i dodatkowo bardzo bolało mnie podbrzusze. Teraz krwawienie ustąpiło, ale bole podbrzusza nie. Ginekolog ponownie sprawdził pozycje spirali, powiedział, że jest ok. Ciekawa jestem opinii innego ginekologa na temat Mireny. Czy często powoduje bole podbrzusza i krwotoki, kiedy te dolegliwości powinny ustąpić. Dodam, ze mam 30 lat, urodziłam 2 dzieci, ostatnie 4 lata temu.

J.L.

Uprzejmie proszę o opinie na temat spirali antykoncepcyjnej. Wielu ginekologów ją zachwala, a kobiety na forach internetowych piszą, że powoduje ona mnóstwo efektów ubocznych (bóle, miesiączki co dwa tygodnie, powiększenie węzłów chłonnych). Kiedy nie zaleca się zakładania spirali? Mam 24 lata i nigdy nie rodziłam.

Ula

Drogie Czytelniczki,
Spirala wewnątrzmaciczna to jeden z najstarszych i najbardziej znanych systemów antykoncepcyjnych. Przez dziesiątki lat wkładki domaciczne były wykonywane z materiałów takich jak kauczuk, jedwab, mosiądz, stal, srebro lub złoto. Od lat sześćdziesiątych zaczęto produkować wkładki plastikowe z polietylenu lub polipropylenu. Takie spirale, nie zawierające substancji czynnej, nie są juz stosowane ze względu na większą skuteczność spirali zawierających miedź (Kupfer-T, Multiload Cu 250, Nova T) lub stopniowo uwalniających małe ilości gestagenu (Mirena).

 

Jak działa spirala?
Spirale zawierające miedź zapobiegają ciąży głównie dzięki zmianom wywoływanym poprzez cząstki miedzi w macicy i jajowodach. W takim środowisku plemniki nie są w stanie przedostać się kierunku komórki jajowej jak również ograniczone jest ich dojrzewanie, co uniemożliwia zapłodnienie. W przypadku, gdyby jednak doszło do zapłodnienia, zmieniona śluzówka macicy, jak zresztą sama obecność spirali we wnętrzu macicy uniemożliwiają wszczepianie się zarodka. Zmiany wywołane poprzez spirale miedziową cofają się całkowicie po jej usunięciu i można zajść w ciąże nawet w następnym cyklu.

W przypadku spirali hormonalnej stopniowo uwalniany gestagen zmienia również jakość śluzu szyjkowego, który staje się bardziej gęsty i lepki zapobiegając wnikaniu plemników do macicy. Ponadto, zmiany hormonalne redukują produkcje czynników odpowiedzialnych za witalność i dojrzewanie plemników, którym udało się przedostać do jajowodów.

Jak zakłada się spiralę?
Spirale zakłada się w okresie krwawienia miesiączkowego, gdyż w tych dniach kanał szyjki jest stosunkowo rozwarty czyniąc zabieg mniej dolegliwy dla kobiety. Założenie wkładki domacicznej może się odbyć w przeciągu pierwszych 48 godzin po porodzie, ale zaleca się odczekać około 6 tygodni, w których macica wraca do normalnych rozmiarów. Przed przystąpieniem do zabiegu dokonuje się dezynfekcji pochwy oraz pomiaru długości jamy macicy przy użyciu hysterometru. Spirala zostaje wprowadzona do macicy w formie złożonej przy zastosowaniu rurki aplikacyjnej i rozkłada się przy wyciąganiu rurki. Nitki kontrolne muszą wystawać z szyjki macicy, gdyż właśnie dzięki nim kobieta jest w stanie samodzielnie kontrolować położenie wkładki domacicznej. Prawidłowe położenie wkładki może również zostać ocenione za pomocą USG nawet bezpośrednio po jej założeniu.

Jak się usuwa spiralę?
Spirala nie powinna zostawać w macicy dłużej, niż zaleca to producent (36-60 miesięcy w przypadku spirali zawierających miedź i 5 lat w przypadku Mireny). Tak jak przy zakładaniu, również wymiana lub ostateczne usunięcie spirali powinno odbyć się w czasie miesiączki  pociągając delikatnie za nitki kontrolne.

Komplikacje i efekty uboczne
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów dotyczących stosowania spirali są ewentualne stany zapalne śluzówki macicy i jajowodów. Wkładka jest ciałem obcym mogącym stanowić dobrą odżywkę dla różnych drobnoustrojów i stąd jest przeciwwskazana u kobiet cierpiących na nawracające infekcje pochwy. Z tych samych powodów wielu ginekologów odradza tego rodzaju antykoncepcję u kobiet młodych, które jeszcze nie rodziły, obawiając się, że takie stany zapalne mogą ograniczyć płodność.

Spirala zawierająca miedź może spowodować, że miesiączka stanie się bardziej obfita i dłuższa, a dolegliwości bólowe w czasie miesiączki staną się silniejsze. U niektórych kobiet dochodzi do krwawień w trakcie cyklu. W przypadku spirali z gestagenem dochodzi do coraz słabszego odbudowywania się błony słuzowej macicy. Z tego powodu plamienia między jedną a drugą miesiączką znikają z pewnością do roku czasu, co więcej u co 4-5 kobiet miesiączka całkowicie zanika.

Rzadszą komplikacją powodowaną przez wkładki domaniczne jest ciąża pozamaciczna; w razie zapłodnienia wolniejszy przepływ zarodka poprzez jajowód, wynikający z obecności spirali może stać się przyczyną ciąży pozamacicznej. Innymi niepożądanymi objawami są bóle głowy, napięcie w piersiach, zwykle przejściowe.

Kiedy stosować spirale ?
Spirala jest doskonałym środkiem antykoncepcyjnym dla wielu kobiet. Po pierwszym założeniu przez kilka lat nie trzeba martwić się o antykoncepcje. Należy jednak wykluczyć obecność przeciwwskazań takich jak: wady budowy macicy, ciąża jajowodowa, nawracające stany zapalne pochwy, mięśniaki, zwężenie kanału szyjki lub alergia na miedź.

dr med. Katarzyna Litwicka

ginekolog