Psycholog radzi jak przeżyć świadomie swój lęk - Nasz Swiat
04
So, grudzień

Zdrowie i uroda

Istnieje wiele sposobów pracy z lękiem, niestety, nie ma jednej skutecznej metody dla każdego. Dlaczego?

Bo moje lęki są różne od twoich. Łączy nas jedynie lęk przed lękiem. Co możesz zrobić, by go oswoić?

1. Zacznij od zadania sobie pytania: Kim jest osoba, która odczuwa lęk? Nie czego się boję i dlaczego? Bo choć czujesz lęk, to nim nie jesteś. Najgorszą rzeczą jest utożsamić się z lękiem, wówczas spowodujemy jego nasilenie.

2. Zapomnij na moment o swoich historiach: tych radosnych i tych przerażających, skończ z analizowaniem (to jedynie nakręca twoje lęki), przestań liczyć na to, że ktoś inny da ci poczucie bezpieczeństwa. Zwróć swoją uwagę ze świata zewnętrznego do swojego wnętrza, stań się obserwatorem lęku, który odczuwasz.

3. Uświadom sobie, że twoje uzależnienie od: ludzi, pracy, przedmiotów – to jedynie kompulsje, zachowania mające na celu obniżyć napięcie. Jedyną receptą na oswojenie lęku jest uciszenie myśli i zaspokojenie podstawowych potrzeb ciała.

4. Zbadaj swój indywidualny rytm. Kiedy i jak odczuwasz zmęczenie, kiedy odczuwasz największą energię do działania, na co masz największą ochotę w tej chwili? Zamiast przeglądać fora o nerwicy czy depresji, zrób sobie coś smacznego do jedzenia, posłuchaj ulubionej muzyki, obejrzyj komedię…

5. Odkryj swoją indywidualną równowagę pomiędzy aktywnością i odpoczynkiem, byciem w świecie a skupieniem się na sobie, snem i czuwaniem.

6. Jeśli cierpisz na ataki paniki, fobię, depresję czy nerwicę, nawet jeśli zażywasz leki, bo bez nich nie jesteś w stanie funkcjonować, powiedz sobie, że to stan przejściowy. Przyjmij do wiadomości, że pełne wyzdrowienie może przyjść jedynie z twojego wnętrza. Słyszałeś zapewne nie raz:  „największą moc ma człowiek w sobie” lub „jesteśmy najlepszym swoim lekarzem”.

7. Nie licz, że świat się zmieni, że uda ci się całkowicie uniknąć stresu. Masz prawo na jakiś czas ograniczyć sytuację, która wzmaga w tobie uczucie lęku, ale prędzej czy później musisz nauczyć się stawiać im czoła. Świata i ludzi nie możesz zmienić, jedyne co jest możliwe, to możesz zmienić siebie.

8. Zaakceptuj swój lęk zamiast z nim walczyć. To dowód na to, że czujesz. To nawykowa reakcja twojego ciała w odpowiedzi na jakiś bodziec (zewnętrzny bądz wewnętrzny) , który kiedyś wywołał w twoim ciele napięcie. Kiedy lęk przekracza pewien poziom, zaczyna cię straszyć. Podążaj w kierunku akceptacji. Na przykład ataki paniki w zamkniętym pomieszczeniu to lęk w ciele utrwalony podczas traumatycznego porodu. Co dziś możesz z tym zrobić? Przeżyć ten lęk świadomie, w „tu i teraz”; poczuć wszystkie doznania w ciele, które mu towarzyszą. Zaufaj, że ma on swój  głęboki sens. Podczas terapii dociera się do takich wydarzeń, które spowodowały bloki energetyczne, a ty odczuwasz je jako dolegliwości ciała (somatyczne) lub psychiczne.
Lęk cię nie zabije. To doznanie, które narasta jak fala ,osiąga kulminacyjny punkt, a potem maleje ;przychodzi i odchodzi. Wystarczy świadomie go przeżyć. Jeśli jednak powraca z nasiloną siłą i zbyt utrudnia ci to życie , na terapii możesz go poznać i przejąć nad nim kontrolę.


Dorota Szeptuch -Gontarz
psycholog
tel. 327 082 1265
www.dorotapsycholog.it