Pigmentacja i przebarwienia skórne - sposoby ich usuwania - Nasz Swiat
24
N, wrzesień

Zdrowie i uroda

Kolor skóry człowieka uzależniony jest od melaniny wytwarzanej przez melanocyty, które znajdują się w najgłębszej warstwie naskórka. Do jej zadań należy ochrona komórek skóry przed promieniami ultrafioletowymi oraz jonizującymi. Pełni ona również rolę wymiennika jonowego w układzie odtruwającym skórę.

Melanina jest pigmentem, którego ilość zwiększa się w skórze stopniowo w trakcie opalania, jest to reakcja obronna organizmu przed nadmiarem promieniowania ultrafioletowego. Melanina gromadzona jest w melanosomach, a powstaje pod wpływem enzymu - tyrozynozy.

U człowieka występują głównie dwa typy melaniny: czarna eumelanina i czerwona feomelanina. Proporcje ich wytwarzania zależą od genów, zaś od ich ilości w skórze zależy jej kolor. Feomelanina dominuje u osób o jasnej karnacji, zaś eumelanina występuje w większej ilości u osób o ciemnej karnacji.

 

Przebarwienia oraz różne plamki na skórze powstają niemalże u każdego człowieka. Do głównych przyczyn powstawania takich zmian można zaliczyć:

- promienie UV,
- stosowanie leków fotouczulających,
- stosowanie kosmetyków fotouczulających,
- stosowanie ziół fotouczulających.

 

Wśród plam i przebarwień na skórze można wyróżnić:


- piegi, które zazwyczaj pojawiają się na twarzy, dekolcie, karku oraz dłoniach, czasem na plecach; zazwyczaj mają kolor żółto-brązowy. Zimą jaśnieją, zaś latem ciemnieją;
- melazmę, która jest przebarwieniem o nieregularnym kształcie i kolorze jasno lub ciemnobrązowym; pojawia się symetrycznie na czole, policzkach, nad górną wargą. Jest przebarwieniem występującym u kobiet po 30 roku życia. Przyczyną jego powstawania mogą być zaburzenia endokrynologiczne, w funkcjonowaniu wątroby lub zażywanie tabletek antykoncepcyjnych;
- plamy soczewicowate, które powstają na skórze eksponowanej na słońce, zwłaszcza na twarzy, rękach i dolnej części szyi. Ich zabarwienie jest równomierne od brązowego do czarnego;
- odczyny fototoksyczne, są to przebarwienia, które powstają przez kontakt substancji fotouczulajacej ze skórą np. z odczynem zawierającym wyciąg z selera, kopru, dziurawca lub z lekami: moczopędnymi, hormonalnymi, antybiotykami etc.;
- melazmę riehla jest to siateczkowate przebarwienie powstające na skroniach, policzkach i bocznych powierzchniach szyi.

Przebarwienia na skórze w kosmetyce rozjaśnia się za pomocą zabiegów laserowych, peelingów chemicznych, dermabrazji, mikrodermabrazji, hydradermabrazji oraz innych kuracji złuszczających. Plamy barwnikowe są obecnie powszechnym problemem wielu osób. Częsta oraz nadmierna ekspozycja ciała na słońce przyczynia się do powstawania licznych plam barwnikowych. Mają one kolor jasno brązowy, brązowy, a nawet biały. Plamy oraz przebarwienia skóry powstają również na skutek zaburzeń hormonalnych.

Proces gromadzenia się melaniny może przerwać i tym samym rozwiązać problem nieestetycznych plam na skórze na przykład kuracja Dermamelan. Może ona także być stosowana do rozjaśnia typowych plam starczych powstających na skutek zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Kuracja ta przywraca skórze gładkość i młodzieńczy blask.

 

Podczas zabiegu na obszar ciała pokrytego przebarwieniami nakładana jest maska, która zawiera wysoko skoncentrowane substancje depigmentacyjne. Ich wysoka koncentracja zwiększa gradient substancji depigmentujących w warstwie rogowej, co powoduje zintensyfikowanie dyfuzji substancji aktywnych. Takie działanie pozwala uzyskać skuteczne stężenie substancji depigmentujących w melanosomach. Zabieg wykorzystujący preparaty serii Dermamelan może być wykonywany o każdej porze roku, na każdym fototypie skóry. Jest on bezpieczny i skuteczny do usuwania przebarwień typu melasma. Zawiera on substancje aktywne o natychmiastowym działaniu rozjaśniającym i nie posiada substancji o działaniu keratolitycznym.

Efekty kuracji, która prowadzona jest zarówno w gabinecie, jak i w domu, widoczne są już po pierwszym tygodniu. Szybkość działania kuracji uzależniona jest od typu skóry i tak: w przypadku ciemnej karnacji plamy znikają po 8 - 10 dniach, zaś w przypadku jasnej już po 1 - 3 dniach. Osoba, która decyduje się na tego typu kurację musi być zdeterminowana i świadoma faktu, iż w domu konieczne będzie nakładanie specjalnego kremu z serii, aż trzy razy dziennie.

Podczas terapii Dermamelan osoba jej poddawana nie może jej przerwać. W trakcie kuracji nie można również stosować żadnych innych środków wybielających, czy też złuszczających. Jeśli ktoś nie zastosuje się do wskazań osoby wykonującej zabieg, to planowane efekty mogą zostać nieosiągnięte.

(info-internet, DB)