Jak dobrać podkład do twarzy i jak go nałożyć, aby uzyskać efekt nieskazitelnej cery - Nasz Swiat
24
N, wrzesień

Zdrowie i uroda

Podkład do twarzy to najważniejszy kosmetyk potrzebny do wykonania perfekcyjnego makijażu. Odpowiednio dobrany sprawi, że znikną wszystkie niedoskonałości cery, zmarszczki, przebarwienia. Twarz po nałożeniu podkładu, zacznie wyglądać zdrowo i nieskazitelnie.


Na co należy zwrócić uwagę kupując podkład do twarzy? 

Pierwszą i najważniejszą rzeczą przy doborze podkładu jest ocena tego jaką posiadamy skórę, czy jest to skóra sucha, skóra mieszana, tłusta a może naczynkowa.
Zawsze kupujemy podkłady przeznaczone dla naszego rodzaju cery. Podkłady przeznaczone dla skóry mieszanej, przetłuszczającej mają dużo lżejszą konsystencję, tak aby nie zatykały porów, natomiast te dla cery suchej są dużo bardziej kremowe.

Mając cerę suchą należy  stosować podkłady o właściwościach nawilżających, mając cerę tłustą lub mieszaną podkłady beztłuszczowe (oil free), matujące. Natomiast przy cerze wrażliwej najbardziej odpowiednie będą podkłady bezzapachowe, bez sztucznych składników.

Jeżeli mamy rozszerzone pory nie stosujemy zbyt ciemnych podkładów, ani rozświetlających, gdyż podkreślą one niedoskonałości cery. Przebarwienia najlepiej pokryje zaś  fluid z żółtym barwnikiem.Przy wyborze podkładu do twarzy trzeba zwracać uwagę na jego skład i właściwości. Dobry podkład poza ładnym wyrównaniem kolorytu twarzy, powinien wykazywać także działanie ochronne dla skóry, zatem powinien zawierać filtry UV.

Dobrze dobrany fluid, to taki, którego nie widać. Nałożony na twarz powinien dać efekt pięknej, zdrowej cery.

 

Sylwia Dombrowska, wizażystka, radzi nam jak być piękniejsze wiosną

Jak dobrać odpowiedni kolor podkładu do posiadanej karnacji?

Nie powinno się sprawdzać koloru podkładu na nadgarstku, czy na dłoni ,ponieważ skóra w tych miejscach posiada zupełnie inny odcień niż na twarzy. Zatem, aby dobrać kolor, najbardziej zbliżony do naszej karnacji testujemy na linii żuchwy. Jeżeli kolor fluidu idealnie zlewa się z kolorem skóry oznacza to, że ten kolor jest dla nas najodpowiedniejszy.

W sytuacji, gdy nie możemy zdecydować się na jeden z dwóch odcieni podkładu zawsze wybieramy ten jaśniejszy.   Gdyby  po nałożeniu na twarz fluidy okazało się, że wybrałyśmy odcień zbyt ciemny niestety ryzykujemy, że będzie on  wyglądał nienaturalnie i niepotrzebnie nas postarzy.

Inny podkład na lato, inny na zimę

Latem,  przy  pięknie opalonej skórze wystarczy użyć lekkiego kremu koloryzującego, aby uzyskać efekt perfekcyjnej cery.  Jeśli używamy fluidy, pamiętajmy, aby nie przesadzać z ilością.

Z kolei wybierając podkład na okres jesienno-zimowy warto wybrać specyfik o gęstszej konsystencji, który zatuszuje niedoskonałości i  jednocześnie będzie chronił skórę przed zimnem.

Jak prawidłowo aplikować podkład
?

Ważną czynnością przed wykonaniem makijażu jest dobre nawilżenie skóry, gdyż dzięki temu   podkład będzie zdecydowanie lepiej wyglądał. Pamiętajmy, że nawet skóra tłusta potrzebuje nawilżenia.

Przed nałożeniem fluidu warto jest zrobić peeling twarzy. Zabieg ten pięknie wygładzi nam skórę. Następnym krokiem będzie oczywiści nałożenie kremu nawilżającego. Podkład zaaplikowany na suchą skórę może się nierównomiernie rozłożyć i w przesuszonych miejscach, tam gdzie skóra jest bardziej zrogowaciała, mogą powstać nieestetyczne plamy ciemniejszego, niż na pozostałej powierzchni skóry, koloru.

Należy zwrócić szczególną uwagę podczas nakładania podkładu w okolicach włosów, w kącikach oczu, przy nozdrzach a także w okolicy ust – te miejsca łatwo pominąć lub niewystarczająco rozetrzeć podkład co sprawi, że makijaż będzie wyglądał nieestetycznie.

Podkład można nakładać gąbką, pędzelkiem lub opuszkami palców. Zawsze rozpoczynamy nakładanie fluidu od czoła,  następnie kierując się na środek twarzy  i dalej rozprowadzamy go na bokach i brodzie. Nałożenie odrobiny podkładu na powieki i usta sprawi, że cienie do powiek i błyszczyki będą dłużej się trzymały.

Nadmiar podkładu można zebrać posługując się chusteczką higieniczną. Następnie lekko pudrujemy twarz pudrem w kamieniu lub sypkim.

Jeszcze kilka słów o odcieniach podkładu

Właściwy odcień powinien stopić się z Twoją karnacją. Podkład jest dobrany idealnie,  jeśli po nałożeniu go  na skórę nie widać różnicy miedzy szyją a twarzą. Generalnie zasada jest prosta:

1.  do zimnej tonacji pasują odcienie blade, jasne (np. porcelain beige), różowawe

2.  do ciepłej tonacji pasują odcienie żółtawe (np. honey), beżowe (np. warm beige)

3. do każdej tonacji pasują odcienie tzw. neutralne (np. natural fawn, natural cream

(zimna tonacja skóry – przenika przez nią kolor różowy i niebieski)
(ciepła tonacja skory – przenika przez nią kolor żółty)

Sylwia Dombrowska

Strona internetowa Sylwii Dombrowskiej: www.makeupfashion.it


*Autorka ma na swoim koncie 10 lat pracy dziennikarskiej i fotoreporterskiej, lata działalności jako instruktorka grupy literackiej i teatralnej, wieloletnie doświadczenie jako wizażystka, doradca wizerunku, konsultantka kolorów i stylistka, a także trzy tomiki wierszy:  „Lamentowe skrzypce”, „W zatoce myśli” i „Eremita”.

Pochodzi z Chełmna, średniowiecznego miasta nad Wisłą, gdzie urodziła się, wychowała i pracowała przez większą cześć swojego życia.  Od prawie trzech lat mieszka na stałe we Włoszech, w Albano k/Rzymu.

Jako wizażystka i stylistka współpracuje z salonami fryzjerskimi, fotografami oraz klientami  indywidualnymi w Wiecznym Mieście i jego okolicach.

Marzy, aby utworzyć w stolicy grupę teatralną dla polskiej młodzieży, podobną do tej, którą prowadziła w Polsce. Czytaj więcej