Czas wolny - Nasz Swiat
28
Wt, czerwiec

 

Znany dobrze publiczności we Włoszech artysta rozpoczyna trasę koncertową po Europie. W grudniu, pięć dni przed swoimi 28 urodzinami Marco Mengoni wystąpi w warszawskim klubie Stodoła. Dowiedz się, jaki był Marco jako dziecko i kiedy przychodzą mu najlepsze pomysły do głowy.

Wydarzenie OFF FASHION IN ROME, zorganizowane przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie, w obecności ambasadora Wojciecha Ponikiewskiego, dyrektora i pani wice dyrektor AltaRoma, Adriana Franchi i Valerii Mangani, księcia Carla Giovannelliego, księżnej Caracciolo i wielu rzymskich fundacji mody (Fundacja Fontana, Fundacja Roberto Capucci), przy współpracy z Teatrem Marionetek i Aktorów “Kubuś” oraz Instytutem Designu z Kielc, dnia 16-tego lipca 2014 zamknęło rzymski FASHION WEEK.

W ogrodach Ambasady, polska moda, odwołując się do lat 30-tych i 80-tych minionego wieku, zaprezentowała kolekcje sześciu utalentowanych młodych projektantów, Łukasza Stachowicza, Anety Zielińskiej, Haliny Mrożek, Michała Mrzygłóda, Rafała Zielińskiego oraz Katarzyny Jaworskiej, zwycięzców prestiżowego konkursu Off Fashion w Kielcach.

Kielecki Off Fashion jest konkursem elitarnym i ważnym, odkrywa nowe talenty w polskiej modzie, będąc zarazem punktem odniesienia dla mody z całego świata. Pomysłodawcą Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody jest Prezydent Miasta Kielce, Wojciech Lubawski. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku; swoje prace nadesłało ponad 300 projektantów nie tylko z Polski, ale także z Indii, Kazachstanu, Niemiec, Anglii, Danii. Od tego czasu event cieszy sie ogromnym zainteresowaniem publiczności i mediów takich jak TVN, TVP INFO, POLSAT, TVP 1, wielu rozgłośni radiowych, oraz polskiej prasy: SUKCES, Twój Styl, Show, Newsweek, Moda i Styl. Jedną z jury konkursu (obok Duetu Paprocki&Brzozowski, Wojciecha Grzybały, Prof. Barbary Hanuszkiewicz, Mariusza Przybylskiego) jest Bianca Cimiotta Lami, szefowa działu Promocji i Komunikacji Akademii Koefia, autorka monografii o Coco Chanel wydanej przez Electa –Mondadori. Oczywiście nie mogło zabraknąć jej na rzymskiej uroczystości. Ekspertka Alta Moda gorąco oklaskiwała polskie talenty. Wśród publiczności znalazły się też Justyna Pawłowska, wykładowca Coolhunting z Akademii del Lusso, Francesca Romana Secca z AltaRoma, Massimo Anselmi i Nicoletta Raponi (Sarli Couture), Antonella Rossi (stylistka Alta Moda) oraz liczni fotografowie, reprezentanci Akademii Koefia (Natalia Gavotti, Simona Trizzino, Simona Venzoli), studenci mody, dziennikarze i blogerzy (np. Angelo Castagnucci z Dv Fascinating) z obu krajów.


Rzymski fashion event, wyreżyserowany przez Magdalenę Kusztal, był złożony z sześciu pokazów mody. Na wybiegu, oprócz przepięknych modelek  i modeli, między jednym pokazem a drugim, znalazły się także teatralne marionetki i lalki ze znanych bajek (“Królewna Śnieżka”, “Pinokio” i wielu innych) wzbudzając niemałe emocje, okrzyki i aplauzy polsko-włoskiej publiczności. Dla projektantów, tworzących kostiumy do teatrów, oper, dla wielu artystów, a nawet dla Lady Gagi, show było nie mniej udane. Pokaz rozpoczęły eksperymentalne kreacje Haliny Mrożek (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, zwyciężczyni Off Fashion Kielce 2010, Creative Graduate Prize 2009; publikacje w Wysokich Obcasach, Machinie, Exklusiv, EksMagazyn, Elle Polska, Idoll Mag, OOO MAGAZINE oraz w Nuovo Magazine), lekko zapierające dech w piersiach. Zawieszone między rzeźbą a moda anielskie kołnierze, białe plastikowe konstrukcje i półnagie modelki zdecydowanie zaintrygowały. Katarzyna Jaworska (profesjonalna krawcowa, kolekcja “During the day”) zaprezentowała eleganckie kreacje jesienno-zimowe w ciemnych tonach. Jej styl charakteryzowała zwiewność spódnic, sukienek, wielowarstwowość, asymetria cięć. Przyciągały uwagę dobrej jakości materiały oraz niesamowity talent haute couture autorki. Wśród projektantek wyrożniła się Aneta Zielińska (Szkoła Projektowania w Krakowie, stażystka Akademii Koefia w Rzymie, 3°Nagroda Off Fashion Kielce 2013), mocno oklaskiwana głównie przez damską część publiczności. Zaprezentowała kreacje oryginalne pod względem doboru tkanin, jak i kolorów. Całość bazowała na prostocie (długie proste lekko pozłacane spódnice z dwóch warst, grube brązowe skarpety pokryte sandałami na koturnie, dużo brązu, fioletu błękitu i żółci. Nietypowe zestawienia, lennonowskie okulary, styl elegancko-casual minimal).

Wśród panów na pierwsze miejsce zdecydowanie wybili się “polsko-zagraniczni” młodzi projektanci: Michał Mrzygłód (student LondonCollegeofFashion, zwycięzca Konkursu Złota Nitka w Łodzi, obecnie studiujący modę w Londynie) oraz mieszkający między Krakowem a Berlinem, Łukasz Stachowicz (SAPU w Krakowie, Cracow School Of Art And Fashion, kolekcja “Lamperia”, uczestnik Fashion Week Poland Philosophy w Łodzi oraz zwycięzca Premium Young Designers Award 2013 w Berlinie). Ich kolekcje oscylowały między eksperymentami z materiałami, a poszukiwaniem właściwej symbolicznej formy współczesnego młodego mężczyzny. Mrzygłód, zaproponował w Rzymie swoją drugą kolekcję “Call of Duty” z elementami wojskowymi, lekko nawiązującą do poprzedniej zatytułowanej “Chin-suru” (z jap. “odgrzewanie w mikrofalówce - było już o niej głośno we włoskich i zagranicznych mediach). Kolekcja niesamowita, przyciągająca uwagę, futurystyczna, eklektyczna i dziwnie przyjemna (na jej temat więcej w nowym numerze włoskiego Vogue’a). Nie brakowało w niej “żółwich” skórzanych kurtek czy przeróżnego rodzaju kiltów miejskiego wojownika. Natomiast Łukasz oczarował kolekcją z klasą w kolorach jesieni, szczególnie w wydaniu męskim (wspaniałe garnitury, oryginalne nietypowe materiały i wzory z elementami mistycyzmu).

OFF FASHION IN ROME zamknął wysublimowany pokaz “z grzywką” bardzo eleganckiego Rafała Zielińskiego (Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi, znana kolekcja „Las Meninas” zainspirowana Diego Velasquuezem). Eleganckie klasyczne stroje z elementami baroku i zabawy, skrojone z tkanin najwyższej jakości, ujęły publiczność odwagą cięć i wykończeń (np. oryginalne czarne spodnie z wysokim stanem, żółta krótka rozkloszowana kurteczka, kwieciste spodenki i opaski na biust). Dominował kolor czarny. Po ceremonii “grzywiaste” modelki z gośćmi, w tym z samym p. Ambasadorem, pozowały radośnie do pamiątkowych zdjęć. Całe wydarzenie zakończyło się doborową zabawą aż do rana.

Joanna Longawa

Zdjęcia: Barbara Pawlukiewicz, Marco Carusotti

Po wielkim sukcesie utworu "A Sky Full of Stars", trzeci singiel z szóstego studyjnego albumu Coldplay, rekordy popularności w internecie i na  festiwalach tańca na całym świecie bije remix Dj’a  Firstlight, wyraźnie naznaczając  całe tegoroczne lato muzyczne.

Przedostatni utwór z Ghost Stories, "A Sky Full of Stars" to pierwszy utwór dance produkcji  Coldplay, bardzo bliski typowym brzmieniom house music, toteż producentom i didżejom łatwo jest zaadaptować go do brzmień typowych dla współczesnej muzyki tanecznej.

Oto wersja remix "A Sky Full of Stars" w aranżacji  dj Firstlight, włoskiego artysty (wokalisty, kompozytora i didżeja) oraz Firstlight & Simson, która staje się przebojem tegorocznych wakacji na Półwyspie Apenińskim.

A Sky Full Of Stars - Firstlight & Simson Remix by Dj_Firstlight on Mixcloud

Więcej o twórczości Firstlight: facebook.com/DjFirstlight
Więcej o twórczości Simson: facebook.com/SIMSONDJ